Avtal och priser

Här är en sammanställning med elpris och jämförpriser. Priserna gäller prisområde 1.
Har du några frågor angående prisuppgifterna, välkommen att kontakta oss.

Elpris – Fast pris

Ett fast elpris är precis vad det låter som: du får ett fast pris under hela avtalsperioden och kan på så sätt alltid räkna ut hur mycket du skall betala. Du kan välja mellan ett fast pris för 1, 2, 3 år, 18 eller 30 månader framåt i tiden. Innan avtalstidens utgång får du ett förslag på ett nytt avtal med oss. I Kalix kommun gäller från och med 1 juli 2017 skattesatsen 32,5 öre/kWh samt ett skatteavdrag på 9,6 öre/kWh (22,9 öre/kWh).

Årsavgift tillkommer.

Avtalstyp Elpris
öre/kWh
Energiskatt Elpris öre/kWh
inkl. energiskatt
och moms
Fast elpris, 1 år39,822,9 / 32,578,4 / 90,4
Fast elpris, 2 år39,622,9 / 32,578,1 / 90,1
Fast elpris, 3 år40,322,9 / 32,579 / 91
Fast elpris, 18 mån40,1

22,9 / 32,578,8 / 90,8
Fast elpris, 30 mån40,522,9 / 32,579,3 / 91,3

Årsavgifter tillkommer med 250 kr inklusive moms per anläggning.
Tillsvidarepris är detsamma som 1-årsavtal gällande dag.

Elpris – Rörligt pris

För dig som är aktiv på elmarknaden. Det rörliga elpriset kan variera kraftigt under året och innebär risker, men också möjligheter. Det rörliga elpriset består av vårt inköpspris, avgift för elcertifikat och vårt påslag 2,5 öre/kWh exkl moms ( 3,13 öre/kWh inkl moms).

Årsavgift tillkommer.

Avtalstyp Elpris
öre/kWh
Energiskatt Elpris öre/kWh
inkl. energiskatt
och moms
Januari 201737,819,9 / 29,572,1 / 84,1
Februari 201738,719,9 / 29,573,3 / 85,3
Mars 201736,319,9 / 29,570,3 / 82,3
April 201734,819,9 / 29,568,4 / 80,4
Maj 201735,919,9 / 29,569,8 / 81,8
Juni 201733,819,9 / 29,567,1 / 79,1
Juli 201737,122,9 / 32,571,3 / 83,3
Augusti 201739,622,9 / 32,578,1 / 90,1
September 201740,622,9 / 32,579,4 / 91,4
Oktober 20173522,9 / 32,572,4 / 84,4
November 201739,222,9 / 32,577,6 / 89,6
December 201622,9 / 32,5

Jämför priser

Normal energiskatt (öre/kWh)

Jämförpriserna presenteras inklusive elpris, energiskatt, moms samt årsavgift. Observera att nätavgift från ditt lokala elnätsföretag tillkommer. Töre Energi tar inte ut några faktura- eller aviseringsavgifter.

Avtalstyp Lägenhet
(2 000 kwh)
Villa
(5 000 kwh)
Eluppvärm villa
(20 000 kwh)
Fast elpris, 1 år102,995,491,6
Fast elpris, 2 år102,695,191,4
Fast elpris, 3 år103,59692,3
Fast elpris, 18 mån103,395,892
Fast elpris, 30 mån103,896,392,5

Rörligt elpris med normal energiskatt (öre/kWh)

Jämförpriserna presenteras inklusive elpris, energiskatt, moms samt årsavgift. Observera att nätavgift från ditt lokala elnätsföretag tillkommer. Töre Energi tar inte ut några faktura- eller aviseringsavgifter.

Avtalstyp Lägenhet
(2 000 kwh)
Villa
(5 000 kwh)
Eluppvärmd villa
(20 000 kwh)
Januari 201795,488,685,3
Februari 201796,589,886,4
Mars 201793,586,883,4
April 201791,684,981,5
Maj 201796,89086,6
Juni 201794,187,484
Juli 201799,59288,3
Augusti 2017102,695,191,4
September 2017103,996,492,6
Oktober 201796,989,485,6
November 2017102,194,690,9
December 2017

Energiskatt norrlandskommunerna (öre/kWh)

Från och med 1 juli 2017 gäller endast en skattesats på el 32,5 öre/kWh.

För kunder inom hushålls- och tjänstesektorn i kommunerna i Norrbottens, Västerbottens och Jämtlands län, samt i kommunerna Örnsköldsvik, Sollefteå, Ånge, Ljusdal, Torsby, Malung-Sälen, Mora, Orsa och Älvdalen kommer ett avdrag på 9,6 öre/kWh att göras.

Avtalstyp Lägenhet
(2 000 kwh)
Villa
(5 000 kwh)
Eluppvärm villa
(20 000 kwh)
Fast elpris, 1 år90,983,479,6
Fast elpris, 2 år90,683,179,4
Fast elpris, 3 år91,58480,3
Fast elpris, 18 mån91,383,880
Fast elpris, 30 mån91,884,380,5

Rörligt elpris med reducerad energiskatt (öre/kWh)

Den reducerade energiskatten gäller i samtliga kommuner i Norrbotten, Västerbotten och Jämtland, samt i kommunerna Örnsköldsvik, Sollefteå, Ånge, Ljusdal, Torsby, Malung, Mora Orsa och Älvdalen.

Avtalstyp Lägenhet
(2 000 kwh)
Villa
(5 000 kwh)
Eluppvärmd villa
(20 000 kwh)
Januari 201783,476,673,3
Februari 201784,577,874,4
Mars 201781,574,871,4
April 201779,672,969,5
Maj 201784,87874,6
Juni 201782,175,472
Juli 201787,58076,3
Augusti 201790,683,179,4
September 201791,984,480,6
Oktober 201784,977,473,6
November 201790,182,678,9
December 2017